Aniołkowi rodzice – kto to jest?

Aniołkowi rodzice to termin coraz częściej spotykany, nie każdy jednak właściwie rozumie to, co się w rzeczywistości kryje pod tym określeniem. Sprawdź, czy masz na ten temat odpowiednią wiedzę.

Aniołkowi rodzice to przede wszystkim osoby cierpiące po utracie dziecka. Myliłby się jednak każdy, kto uważa, że są to jedynie rodzice dzieci kilkuletnich, zmarłych w wyniku śmiertelnej choroby lub też nieszczęśliwego wypadku. Do strat tego rodzaju należy przecież włączyć również i te osoby, które nawet nie dostały szansy na to, by stać się rodzicami. Późne poronienia, urodziny martwego dziecka lub też śmierć w pierwszych godzinach bądź dniach życia wywierają często równie mocne, jeśli nawet nie mocniejsze piętno na rodzicach. Niespełnione pragnienia, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi długo wyczekiwane pierwsze dziecko, są bardzo często przyczyną jeszcze większych problemów psychicznych, jakie niewątpliwie dotykają osoby cierpiące właśnie z powodu utraty swojej pociechy.

Inną grupą ludzi, których zaliczamy w swoim programie pomocy rodzinie są wszyscy ci, którzy w ten czy inny sposób utracili kontakt ze swoim dzieckiem. Według oficjalnych statystyk, ponad 36 procent wszystkich małżeństw kończy się w naszym kraju rozwodem. Jeśli w takim związku są dzieci, to często jedno z rodziców ma z nimi utrudniony kontakt. Co więcej, kiedy pojawia się nowy związek, rodzi to jedynie jeszcze więcej problemów, zarówno w relacjach z obecnym lub przeszłym partnerem, dzieckiem bądź dziećmi z przeszłego bądź obecnego związku i tak dalej. Problemów jest zatem wiele, a każdy z nich może stać się przyczyną mniej lub bardziej poważnych konfliktów, niekiedy prowadzących do rozpadu związku lub problemów wychowawczych związanych z dziećmi.

Problematyka aniołkowych rodziców jak widać nie dotyczy jedynie tych, którzy zostali dotknięci jednym z największych nieszczęść jakie mogą spotkać człowieka w trakcie jego życia. To także i profilaktyka, pozwalająca na uniknięcie zniknięcia więzi rodzinnych, rozpadów małżeństw posiadających dzieci, także i tych, dla których pewne komplikacje rodzinne stanowią powód do zerwania więzi ze światem, na przykład w postaci rezygnacji z życia zawodowego i towarzyskiego.

Jeśli zatem widzisz siebie w tym opisie, nie czekaj dłużej i weź sprawy w swoje ręce nim będzie na to za późno. Zadzwoń do nas już dziś, na pewno razem będziemy w stanie rozwiązać problemy blokujące cieszenie się pełnią życia.